26 MAJA- DZIEŃ MATKI

Choć raz w roku jest "Święto Matki" -
mamie się co dzień należą kwiatki

Chcę wam powiedzieć, bo o tym nie wiecie,
że moja mamusia najpiękniejsza w świecie.
Jest taka miła, kochana ogromnie
i wciąż śmieje się do mnie.
Chociaż w dzień wciąż pracuje
to wieczorem ucałuje
rankiem wiąże mi wstążeczki
nocą pierze sukieneczki.
Bo mamusia ukochana
wciąż się trudzi tak od rana
i to wszystko dla swych
dzieci
Niech jej za to słonko świeci
.

26 maja - tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki
Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja).

W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki.

Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w owym czasie wielu ubogich angielskich chłopców i dziewczyn, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się w dalekie strony, (z reguły była to praca codzienna łącznie z sobotami i niedzielami), służba żyła w domach swoich chlebodawców i z tego powodu nie mogła sobie pozwolić na zbyt częste odwiedziny swoich rodzin. W Matczyną Niedzielę dostawali oni dzień wolnego po to aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić go z rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki.

Kiedy wszyscy dziś winszują,
Każdy co innego,
Cóż ja mam Ci, droga
Mamo, powiedzieć nowego.
Jeden wszelkich pomyślności,
Inny
szczęścia życzy.
Ten znów złota i dostatków,
Których nikt nie zliczy.
Ja wartości nie znam złota,
Bo nie uczysz przecie,
Że nie wszystko kupić można
Za pieniądz na świecie.
A więc jedno mam życzenie
Dla Ciebie od rana,
Byś nam żyła długie lata
- mamusiu kochana!
By Twe dla nas trudy, znoje
próżnymi nie były.
I aby Ci dzieci twoje
Szczęścia przysporzyły.

Przysłowia o Matkach

Jedynak trzyma raz z matką, raz z ojcem,
Jaka Mać taka nać.
Jaka matka taka natka

Córka często zakłada płaszcz matki.
Dobre dziatki to skarb matki.
Dobrodziejstwo ojca można porównać do wysokiej góry Thai-son, matki - do biegu niewyczerpanego strumienia.
Dziecko jest rozpieszczone przez matkę, a wnuk przez babkę.
Fortuna jest dla jednych matką, dla innych teściową,
Im więcej małpiątko ma ran, tym bardziej matka je liże.
Jeśli nie znajdziesz wokół siebie nieprzyjaciół, pomyśl, że twoja matka wydała takiego na świat.
Kiedy koziołkowi wyrosną rogi, już mu niepotrzebna matka,
Kiedy młoda antylopa jest głodna, matka daje jej całe mleko.
Kobieta we własnym domu usługuje ojcu, po wyjściu za mąż jest sługą męża, a jako matka staje się sługą swych dzieci,
Lepiej jak matka bije, niż jak macocha głaszcze.

Wszystkim Mamom życzymy dużo szczęścia,
wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz miłości,
a także wyrozumiałości dla swoich pociech.