To takie proste!
Przedszkole nr 1
Strona głowna  /  ANGIELSKI ŁĄCZY ...
ANGIELSKI ŁĄCZY ...
         W przedszkolu rozpoczyna się realizacja projektu
„Język angielski łączy pokolenia”.
      Projekt został nagrodzony w konkursie grantowym ogłoszonym przez „Sokólski Fundusz Lokalny” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach programu „Działaj Lokalnie IX” 2015, inicjującym współpracę mieszkańców na rzecz wspólnego dobra.
W ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia” zachęcamy wszystkich jego uczestników do działania i czynnego spędzania wolnego czasu. Przewidujemy cykliczne spotkania, podczas których planujemy wspólne gotowanie, tworzenie prac plastycznych i do tego naukę języka angielskiego. Towarzyszyć nam będą członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które swoim doświadczeniem i pomysłami urozmaicą nasze spotkania.
 
       Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się w środę 30 września. Warsztaty rozpoczęto nauką piosenki w języku angielskim „Rock, scissors, paper”. Panie z UTW zaprezentowały ciekawą technikę wyplatania papierowej wikliny. Praca bardzo zaangażowała zwłaszcza nasze mamy, które z wielką cierpliwością wyplatały swoje koszyczki. Dzieci za to chętnie je dekorowały. Warsztaty przyniosły wiele radości i młodszym i starszym.
                               
                                           ŚWIĘTO ZIEMNIAKA
        Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji Przedszkole Nr 1 zorganizowało rodzinny piknik pod nazwą „Święto Ziemniaka”. Impreza była również częścią realizowanego w placówce projektu „Język angielski łączy pokolenia” nagrodzonego w konkursie „Działaj Lokalnie 2015”, przy realizacji którego przedszkole współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Na dzieci i rodziców podczas jesiennego pikniku, który odbył się w środę, czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”. Wspólna zabawa rozpoczęła się od zaśpiewania piosenki w języku angielskim, a pierwszą z konkurencji było rzucanie ziemniakiem do celu czyli wiaderka. Rodzice mogli się wykazać szybkością i zwinnością w takich zawodach jak: slalom z ziemniakiem na łyżce oraz w zawodach na jak najszybsze sadzenie i zbieranie ziemniaków.
Wspólną konkurencją dla dzieci i ich rodziców było także wykonanie „Ziemniaka Cudaka” oraz obrazu z „ziemniaczanych stempelków” w specjalnie przeznaczonych do tego kącikach plastycznych. Pomysłowości w pracach nie brakowało nikomu.
Jak na piknik przystało nikogo też nie ominął poczęstunek. Wszyscy mogli spróbować babki ziemniaczanej, placków z ziemniaków. Był też ciepły kompot na rozgrzanie. Wszystko to przygotowały nasze Panie kucharki.
Główną atrakcją podczas "Święta Ziemniaka" było ognisko, przy którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę. Zakończeniem święta była degustacja pieczonych w ognisku ziemniaków.
Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej. Dziękujemy naszym sponsorom: pani Wioli i pani Ewie oraz rodzicom Karolinki z grupy „Zaczarowane pacynki” za ziemniaki, bez których impreza nie odbyłaby się. Podziękowania kierujemy również do AGIDO SKŁAD OPAŁU za drewno do ogniska.
                                        LEPIMY  PIEROGI
      W dniu 21.10.2015 r. w Przedszkolu Nr 1 w Sokółce odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia”, tym razem były to warsztaty kulinarne, podczas których chętni rodzice wraz ze swoimi pociechami lepili pierogi. W tych działaniach wspierały nas oczywiście członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pracę rozpoczęliśmy od przygotowania ciasta i farszu, a następnie wszyscy zajęli się wałkowaniem oraz lepieniem. Miło było popatrzeć na wspaniałą współpracę mam i naszych małych kucharzy. Spotkanie zakończyło się oczywiście degustacją. Pierogi były PYSZNE. Nie zabrakło również zabaw w języku angielskim.
  WARSZTATY  KRAWIECKIE
- SZYJEMY FILCOWE  ZABAWKI
         W Przedszkolu Nr 1 w Sokółce odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia”. Tym razem były to zajęcia krawiecki, a rodzice mogli sprawdzić się jako projektanci i wykonawcy dziecięcych przytulanek. Tradycyjnie na początku zaczęliśmy od zaśpiewania piosenki w języku angielskim i utrwaleniu kilku wcześniej poznanych zwrotów. Widać było, że paniom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku śpiewanie i obrazowanie gestem słów piosenek sprawia ogromną frajdę. Po krótkim wstępie i prezentacji wzorów filcowych zabawek oraz przygotowanych przez prowadzące szablonów do odrysowywania, rodzice i dzieci wspólnie decydowali jaką przytulankę uszyją. Wszyscy szybko i ochoczo zabrali się do pracy. Każdy mógł korzystać z szerokiej gamy kolorowych filcowych szmatek, grubych nici i różnych innych dodatków dekoracyjnych jak tasiemki, koraliki czy guziki. Nasze doświadczone w każdej dziedzinie panie z UTW służyły każdemu swoją radą i pomocą. Podczas pracy uśmiech oraz radość nie schodziła z twarzy uczestników warsztatów. Jedna z naszych wspaniałych mam, pani Ania Ostasiewicz, upiekła przepyszne ciasto, które uświetniło krótką przerwę w ciężkiej pracy.
 
WARSZTATY OGRODNICZE - OZDABIAMY DONICZKI
I SADZIMY  ROŚLINKI
      W dniu 16.11.2015 r. w Przedszkolu Nr 1 odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia. Tym razem zaproponowaliśmy naszym uczestnikom zajęcia ogrodnicze. Najpierw rodzice wspólnie z dziećmi ozdabiali doniczki. Kolejnym etapem było sadzenie roślinek. Efekty były zdumiewające. Nie zabrakło również piosenek i zabaw w języku angielskim.
Dzisiejsze warsztaty zaszczyciły swoja obecnością Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie ekipy telewizyjnej z kanału TWOJA TELEWIZJA REGIONALNA, którzy przygotują relację filmową z dzisiejszego spotkania.
 
WYPIEKAMY  PIERNICZKI - CORAZ  BLIŻEJ ŚWIĘTA
      W Przedszkolu Nr 1 już czuć zapach zbliżających się ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, a to za sprawą warsztatów kulinarnych, które się u nas odbyły. Przed paroma dniami zapach cynamonu i korzennych przypraw roznosił się, późnym popołudniem, po całej placówce. Dzieci miały okazję samodzielnie, choć pod okiem rodziców i pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przygotować ciasto na pyszne świąteczne pierniczki. Starannie wycięte wzory ciasteczek trafiły do piekarnika, a dzieci z niecierpliwością pilnowały by się nie przypiekły zbyt mocno. Świąteczne ciasteczka zostały oczywiście pięknie ozdobione i zapakowane. Jedni zawieszą je na choince, a inni dadzą w prezencie bliskim. Praca na warsztatach przebiegała bardzo sprawnie przy dźwiękach kolęd i przepysznym słodkim wypieku przygotowanym przez jedną z naszych wspaniałych mam – dziękujemy.
 
ROBIMY  ŚWIECZNIKI  METODĄ  DECOUPAGE
      W Przedszkolu Nr 1 odbyły się ostatnie już rodzinne warsztaty realizowane w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia”. Tym razem zaprezentowałyśmy technikę zdobienia decoupage, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papierowej serwetki. Mamy wraz ze swoimi małymi pomocnikami wykonały przepiękne świeczniki ze szklanek. Oczywiście nie zabrakło zabawy w języku angielskim i przepysznych domowych wypieków, które umiliły nasze spotkanie - tym razem były to faworki. Zostałyśmy również miło zaskoczone, gdyż jako podziękowania za przygotowanie warsztatów otrzymałyśmy kwiaty. Jednak prawdziwe podziękowania należą się wszystkim uczestnikom za sympatyczną i ciepłą atmosferę, którą tworzyli na warsztatach. Naszym, uzdolnionym w każdej dziedzinie, paniom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku również należą się gorące podziękowania za owocną współpracę. Podsumowując projekt możemy śmiało powiedzieć, że rodzinne warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę. Wspólne spotkania wyzwoliły we wszystkich uczestnikach wiele pozytywnych emocji. Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Warsztaty stały się wylęgarnią pomysłów na przyszłą wspólną prace. Dzięki takiej domowej atmosferze czas spędzany na intensywnej pracy zawsze bardzo szybko płynął i choć często warsztaty kończyły się przed 18:00, to nikt nie czuł zmęczenia.
 
 WYNIKI RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO PT. „LUDOWE INSPIRACJE”:
 
I miejsce – Piotr Czyżewski (praca nr 1)
II miejsce - ex aequo
Hanna Dereszkiewicz (praca nr 3)
Kacper Pieszko (praca nr 11)
III miejsce – Piotr Bajko (praca nr 6) 
Wyróżnienia – Aleksandra Prokopczyk (praca nr 4)
- Patrycja Sienkiewicz (praca nr 10)  
 
Sponsorami nagród w konkursie są :
- Pani Edyta Rećko
- Program „Działaj lokalnie” IX, w ramach którego prowadzony był projekt
„Język angielski łączy pokolenia”
 
PODSUMOWANIE IX EDYCJI KONKURSU
„DZIAŁAJ LOKALNIE 2015”
      We wtorek 15.12.2015 r. realizatorki projektu „Język angielski łączy pokolenia” oraz pani Dyrektor Barbara Dubrówko uczestniczyły w gali podsumowującej KONKURS „DZIAŁAJ LOKALMNIE 2015”. Podczas realizacji naszego projektu powstał film, który na gali został nagrodzony wyróżnieniem.
 
 PODSUMOWANIE
       „Język angielski łączy pokolenia” to projekt łączący w sobie specyfikę naszej placówki czyli profil artystyczny, zamiłowanie naszych starszaków do prac kulinarnych oraz łatwą i przyjemną zabawę z językiem angielskim. Do współpracy zaprosiłyśmy ( doświadczone w każdej dziedzinie panie z ) Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rodzinne warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę. Nasze przedszkolaki i ich rodzice z wielkim zaangażowaniem oddawali się każdej zaplanowanej pracy. Z kolei panie z UTW z chęcią uczyły się od nas podstawowych słów, zwrotów, a także prostych zabaw w języku angielskim. Wspólne spotkania wyzwoliły we wszystkich uczestnikach wiele pozytywnych emocji. Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Warsztaty stały się wylęgarnią nowych pomysłów na przyszłą wspólną prace. Fantastyczne było to, że mamy naszych starszaków, wpadły na pomysł umilenia tych spotkań pysznymi domowymi wypiekami i gorącą herbatą. Dzięki takiej domowej atmosferze czas spędzany na intensywnej pracy bardzo szybko płynął i choć często warsztaty kończyły się przed 18:00 to nikt nie czół zmęczenia.
 
 
 ZAPRASZAMY  DO  GALERII  ZDJĘĆ
 
 
 

Ostatnia aktualizacja: 2016-03-07