INNOWACJA "KREATYWNE MALUCHY" rok szkolny 2017-2018

„KREATYWNE MALUCHY”

autorka Edyta Kondrat

OPIS INNOWACJI

Innowacja pedagogiczna „Kreatywne maluchy” zrealizowana w roku szkolnym 2017/2018 w oddziale „Wesołe dzwoneczki”. Osobą odpowiedzialną za realizację innowacji była Edyta Kondrat, nauczyciel posiadający uprawnienia do pracy z elementami sensoplastyki® zdobytymi po ukończonych szkoleniach: „Wstęp do Sensoplastyki®” i „Trener Sensoplastyki® 1st.” prowadzonych  przez Izabelę Annę Stefańską – autorkę metody wspierania rozwoju człowieka poprzez działania plastyczne – Sensoplastykę®.

Innowacja „Kreatywne maluchy” powstała z myślą o optymalnym rozwoju całego organizmu dzieci 3- letnich rozpoczynających swoją edukację w Przedszkolu Nr 1 w Sokółce. Jak wiadomo najlepszymi nauczycielami dzieci są doświadczenia poprzez zmysły. Zwykle kiedy dziecko może coś zobaczyć, czegoś dotknąć, powąchać, posmakować albo usłyszeć czyli poczuć wszystkimi zmysłami, łatwiej przyswaja wiedzę. Podczas realizacji innowacji przeprowadzone zostały zabawy sensoplastyczne® i sensoryczne, które oparte są na założeniach teorii integracji sensorycznej. Innowacja odchodzi od sztywnych schematów nauczania na rzecz kreatywnych ćwiczeń i zabaw.  Podczas przeprowadzania zajęć  „Kreatywne maluchy” nie wykorzystywano skomplikowanych pomocy dydaktycznych gdyż świetną zabawę, zarówno podczas zajęć z sensoplastyki jak i podczas zajęć sensorycznych, zapewniały dzieciom proste zabawy na zwykłych przedmiotach codziennego użytku, które pozwalały przedszkolakom samodzielni okrywać świat i wymyślać nowe kombinacje zabaw.

Zajęcia realizujące założenia innowacji „Kreatywne maluchy” wpisywały się w tok realizowanej w grupie tematyki i były przeprowadzane w ramach zajęć dydaktycznych lub w formie zabaw popołudniowych, 2 razy w miesiącu. Dodatkowo w sali wydzielony został kącik z materiałami do zabaw sensorycznych takimi jak: guziki, kapsle, ciastolina, druciki kreatywne, korale, sznurki itp. z którego maluszki mogły korzystać dowoli. Organizacja zajęć nie wymagała dodatkowych kosztów. Całość innowacji była monitorowana poprzez fotografowanie i filmowanie oraz zamieszczanie zdjęć i filmików na stronie internetowej Przedszkola Nr 1, a także w serwisie internetowym YouTube.

Podczas realizacji innowacji „Kreatywne maluchy” przedszkolaki miały możliwość nie tylko uczestniczyć w nietypowych zajęciach z zakresu sensoplastyki i sensoryki ale również brały udział w wycieczce do Przedszkola Nr 5 w Sokółce, które posiada doskonale wyposażoną salę doznań sensorycznych - Salę Doświadczania Świata. Dzieci miały możliwość również bawić się tam w sali do zabaw dla maluszków wyposażonej w miękki sprzęt: basenik z piłkami, materace, duże i miękkie klocki, tory przeszkód, elementy lub zestawy umożliwiające pokonywanie wysokości, a zarazem usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową. Nasze przedszkolaki podczas całego roku realizacji innowacji tworzyły także karty do swojej własnej książeczki sensorycznej.

CELEM GŁÓWNYM INNOWACJI „KREATYWNE MALUCHY” BYŁO:

• wspomaganie rozwoju dzieci  poprzez  polisensoryczne poznawanie i doświadczanie świata,
  • łagodzenie bądź likwidacja zaburzeń sensorycznych,
  • poprawę orientacji przestrzennej i koordynacji ruchowej,
  • eliminacja lęku, redukcja stresu i napięcia,
  • usprawnianie funkcjonowanie społeczno- emocjonalnego,
  • odkrywanie, rozwijanie indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka,
  • rozwijanie inwencji twórczej w różnych formach aktywności,
  • wspieranie ciekawości i samodzielności,
  • rozwijanie pomysłowości i wyobraźni w działaniu; poprzez dostarczanie dziecku materiałów, narzędzi i środków oraz wskazywanie na różne możliwości ich wykorzystania,
  • zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie, w grupie rówieśniczej.

POMOCE WYKORZYSTANE DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ  Z SENSOPLASTYKI®:

• produkty spożywcze: mąka pszenna, mąka ziemniaczana, ryż, sól, olej, ocet, cukier, budyń, kisiel, płatki owsiane, woda, różne kasze, soda, przyprawy, kakao,
  • warzywa: ziemniaki, marchewka, kukurydza, fasola, dynia,
  • owoce: jabłko, cytryna, arbuz, banan,
  • barwniki spożywcze.

POMOCE WYKORZYSTANE DO PRZEPROWADZENIA ZABAW SENSORYCZNYCH:

• materiały przyrodnicze: patyki, piasek, kamienie, kasztany, szyszki, liście, muszle, lód
  • chemia gospodarcza: płyn do mycia naczyń, boraks, klej,
  • materiały plastyczne: tektura, druciki kreatywne, guziki, pompony, tekstylia, sznurki, nici, wełna, hydrokulki, brokat, ciastolina,
  • foremki, nożyczki, butelki, balony,
  • samochodziki, małe zabawki,