Przedszkole nr 1

PROJEKT "JĘZYK ANGIELSKI ŁĄCZY POKOLENIA" rok szkolny 2015-2016

ponad 5 lat temu

PROJEKT

„JĘZYK ANGIELSKI ŁĄCZY POKOLENIA”

autorki: Edyta Kondrat, Wioleta Szczęsnowicz,

przy współpracy całej Rady Pedagogicznej


PROJEKT

„JĘZYK ANGIELSKI ŁĄCZY POKOLENIA”

autorki: Edyta Kondrat, Wioleta Szczęsnowicz,

przy współpracy całej Rady Pedagogicznej

                                                        OPIS PROJEKTU

            Od września do grudnia 2015 roku nauczycielki Edyta Kondrat i Wioleta Szczęsnowicz z pomocą Rady Pedagogicznej i personelu obsługowego rozpoczęły realizację projektu „Język angielski łączy pokolenia”. Projekt został nagrodzony w konkursie grantowym ogłoszonym przez „Sokólski Fundusz Lokalny” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach programu „Działaj Lokalnie IX” 2015, inicjującym współpracę mieszkańców na rzecz wspólnego dobra.

           W ramach przedsięwzięcia zachęcaliśmy dzieci z grup starszych „Tęczowe kredki” i „Kolorowe akwarelki” oraz ich rodziców do działania i czynnego spędzania wolnego czasu. Organizowałyśmy cykliczne spotkania, podczas których miało miejsce wspólne gotowanie, tworzenie prac m.in. plastycznych, technicznych oraz oczywiście nauka języka angielskiego. We wszystkich działaniach towarzyszyły nam członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które wspierały nas swoim doświadczeniem i pomysłami. Spotkania te miały na celu integrację społeczności przedszkolnej ze starszym pokoleniem sokółczan. Projekt zakładał wymianę doświadczeń. Członkinie UTW dzieliły się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami, a w zamian uczestniczyły w przyśpieszonym podstawowym kursie języka angielskiego. Dla umilenia każdego spotkania i dobrej atmosfery personel przedszkola przygotowywał słodki poczęstunek, kawę i herbatę. 

Kolejno odbyły się następujące spotkania:

 • 30 września 2015 r. zorganizowane zostały warsztaty plastyczno – techniczne.  Panie z UTW zaprezentowały ciekawą technikę wyplatania papierowej wikliny. Uczestnicy tworzyli kosze, które ozdabiane były jesiennymi skarbami.
 • 7 października 2015 r. zorganizowałyśmy integracyjny rodzinny piknik pod nazwą „Święto Ziemniaka”, w którym wzięło udział ponad 160 osób. Na uczestników czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”: rzucanie ziemniakiem do celu, slalom z ziemniakiem na łyżce, zawody na jak najszybsze sadzenie i zbieranie ziemniaków itp. W specjalnie przeznaczonych do tego kącikach plastycznych można było tworzyć obrazy z „ziemniaczanych stempelków” oraz wykonać „Ziemniaka Cudaka”. Powodzeniem cieszył się również kącik fotograficzny. Nie zabrakło też degustacji babki ziemniaczanej, placków z ziemniaków oraz pieczenia ziemniaków w ognisku. Przebieg imprezy można obejrzeć w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=HIPcrGFgbq8.
 • W dniu 21 październik 2015 r. odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których chętni rodzice wraz ze swoimi pociechami lepili pierogi. Na zakończenie tych warsztatów odbyła się degustacja wspólnie przygotowanego dania.
 • Na początku listopada zorganizowano kolejne warsztaty - były to zajęcia krawieckie, podczas których rodzice mogli sprawdzić się jako projektanci
  i wykonawcy dziecięcych przytulanek z filcu. Panie z UTW służyły każdemu swoją radą i pomocą.
 • 16 listopada 2015 r. zaproponowaliśmy uczestnikom zajęcia ogrodnicze. Najpierw rodzice wspólnie z dziećmi ozdabiali doniczki, kolejnym etapem było sadzenie roślinek. Było to wyjątkowe spotkanie, gdyż gościliśmy członków ekipy telewizyjnej
  z kanału TWOJA TELEWIZJA REGIONALNA. Przygotowali oni relację filmową z tego spotkania, która była wielokrotnie emitowana na tym kanale.
 • 30 listopada 2015 r. miały miejsce warsztaty kulinarne z wypiekania pierniczków. Dzieci miały okazję, aby pod okiem rodziców i pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przygotować ciasto na pyszne świąteczne ciastka. Starannie wycięte wzory ciasteczek trafiły do piekarnika później zostały oczywiście pięknie ozdobione i zapakowane.
 • 14 grudnia 2015 r. odbyły się ostatnie rodzinne warsztaty realizowane
  w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia”. Tym razem zaprezentowałyśmy technikę zdobienia decoupage, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papierowej serwetki. Uczestnicy wykonali przepiękne świeczniki ze szklanek.

            „Język angielski łączy pokolenia” był projektem łączącym w sobie specyfikę naszej placówki, czyli profil artystyczny, zamiłowanie naszych starszaków do prac kulinarnych oraz łatwą i przyjemną zabawę z językiem angielskim. Rodzinne warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę. Nasze przedszkolaki i ich rodzice z wielkim zaangażowaniem oddawali się każdej zaplanowanej pracy. Warsztaty stały się wylęgarnią nowych pomysłów. Przebieg i relacje z przebiegu warsztatu można zobaczyć na filmie na portalu YouTub https://www.youtube.com/watch?v=ECG8loWewzI, który zmontowano po zakończeniu projektu.

            We wtorek 15.12.2015 r. nauczycielki: Edytą Kondrat, Wioleta Szczęsnowicz oraz pani Dyrektor Barbara Dubrówko wzięły udział Wigilii Ekumenicznej zorganizowanej przez Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny”, Muzułmańską Gminę Wyznaniową
w Bohonikach i Stowarzyszenie „Wspólna Droga” w Sokółce. Było to spotkanie połączone z podsumowaniem programu „Działaj Lokalnie IX 2015” i konkursu „Opowiedz…”, w którym jako Przedszkole wzięliśmy udział. Zadaniem uczestników było przygotowanie filmu
z realizacji projektu w naszym przypadku ze spotkań i warsztatów „Język angielski łączy pokolenia”.  Film pt. "Język angielski łączy pokolenia" - konkurs "Opowiedz...", można obejrzeć na portalu YouTube https://www.youtube.com/watch?v=B_syZ-AXJQA.

            Jury doceniło nasze wysiłki i wideo - relacja została nagrodzona wyróżnieniem. Nagrodę w wysokości 60 zł przekazaliśmy na rzecz Stowarzyszenia „Q pomocy”, z którym Przedszkole Nr 1 stale współpracuje.