Przedszkole nr 1

INNOWACJA "HISTORIA W PRZEDSZKOLU" rok szkolny 2015-2016

ponad 5 lat temu

INNOWACJA „HISTORIA W PRZEDSZKOLU”

autorka Wioleta Szczęsnowicz


INNOWACJA

„HISTORIA W PRZEDSZKOLU”

autorka Wioleta Szczęsnowicz

                                                                OPIS INNOWACJI

            Innowacja pedagogiczna „Historia w przedszkolu” autorstwa Wiolety Szczęsnowicz
(nauczyciela z kwalifikacjami do nauczania historii)  realizowana była w roku szkolnym 2015/2016. Brały w niej udział dzieci 5- letnie z oddziału „Tęczowe kredki”.

            Innowacja powstała z myślą o dzieciach, rozwinięciu ich zainteresowań i pobudzeniu ciekawości. Jej zamierzeniem było stworzenie za pomocą filmów edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, słuchowisk, ale także wyjść i wycieczek przyjemnego, skutecznego sposobu przekazania dzieciom wybranych wydarzeń z dziejów Polski i świata. Przy połączeniu i wykorzystaniu wielu środków i materiałów dydaktycznych oraz nowoczesnych metod nauczania stało się to prostsze i bardziej czytelne. Zobrazowanie poruszanej problematyki za pomocą przekazu elektronicznego w dobie ciągłego postępu technicznego okazało się atrakcyjne.

            Całość innowacji była monitorowana poprzez nagrywanie i fotografowanie. Dzięki temu powstał film relacjonujący jej przebieg i przedsięwzięcia dzieci. Został on zamieszczony w serwisie internetowym YouTube i do tej pory cieszy się zainteresowaniem w sieci (link: https://www.youtube.com/watch?v=92p_To73pto).

            Realizacja zaplanowanych działań podczas wdrażania innowacji odbywała się poprzez czynny udział wszystkich dzieci w przedsięwzięciu. Oprócz zajęć odbywających się na terenie placówki organizowano też wiele wyjść do środowiska m.in. do Biblioteki Dziecięcej w Sokółce w celu obejrzenia wirtualnej prezentacji historycznej 3D o początkach państwa polskiego pt. „W gnieźnieńskim grodzie”, do Muzeum Ziemi Sokólskiej, do Cerkwi pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego - świątyni z ponad 160- letnią tradycją, pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Zorganizowana została także wycieczka do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku, gdzie dzieci mogły również wziąć udział w zajeciach edukacyjnych dla przedszkoli. Dla uatrakcyjnienia i lepszego przekazu tematyki zaproszono do placówki członków Bractwa Rycerskiego - grupę zajmująca się rekonstrukcją XIII-XV wieku, którzy pokazali, jak wyglądało życie średniowiecznych rycerzy.

               Oficjalna prezentacja wyników innowacji miała miejsce 6 czerwca 2016 r., na którą zaproszeni zostali wszyscy Rodzice. Przygotowano występ artystyczny, podczas którego dzieci śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym, tańczyły tańce narodowe oraz przedstawiały umiejętności związane ze zdobywaniem wiedzy podczas realizacji innowacji.