Przedszkole nr 1

PROGRAM KULINARNY "AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA" rok szkolny 2016-2017

ponad 5 lat temu

PROGRAM KULINARNY

„AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA”

autorka Edyta Kondrat


PROGRAM KULINARNY

„AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA”

autorka Edyta Kondrat

                                                                     OPIS PROGRAMU

             Program obejmował cykl zajęć opracowany na cały rok szkolny i przewidwał jedno zajęcie  w ciągu tygodnia. W trakcie realizacji programu przedszkolaki miały możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków, dotknięcia produktów w pierwotnej postaci, pokrojenia, a potem przygotowania z nich pysznych dań i na koniec zjedzenia ze smakiem. W trakcie zajęć kulinarnych dzieci uczyły się pieczenia prostych ciast, ciasteczek, przyrządzania deserów, przygotowywania kanapek, sałatek, surówek i soków. Integralną częścią projektu była nauka kultury jedzenia: aranżowania stołu, podawania posiłków, wspólnego zasiadania do stołu, kulturalnego jedzenia, sprzątania po posiłku z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Program uczył odżywiania zgodnego z Nową Piramidą Żywieniową. Pokazywał, które produkty są zdrowe i dlaczego, jak również z którymi nie należy przesadzać. Umożliwiał on również nauczenie dzieci pracy w grupie czy podziału obowiązków.

W toku realizacji programu dzieci:

  • upiekły ciasto marchewkowe, ciasteczka z jabłkami, faworki, babeczki, ciasto drożdżowe z marmoladą, chleb,
  • zrobiły pizzę, sałatkę owocową, kolorowe kanapki, soki owocowe i koktajle mleczne,
  • smażyły naleśniki.

Oprócz zajęć praktycznych program odbywały się zajęcia teoretyczne, gdzie zdobyta wiedza utrwalana była na kartach pracy. Przedszkolaki poznały zasady savoir-vivre, takie jak: nakrywanie i podawanie do stołu, opanowały technikę prawidłowego jedzenia, bezpiecznego posługiwania się sztućcami, prawidłowego sposobu ułożenia sztućców. Każde dziecko wykonało też swoją obrazkową „Małą książkę kucharską”, w której zawiera się całoroczna wiedza zdobyta podczas realizacji programu wraz z wykorzystanymi przepisami kulinarnymi.

Dzieci miały tu również możliwość wzięcia udziału w wycieczkach w miejsca związane z tematyką programu i spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Zorganizowano:

  • wycieczkę do Kawiarni „Lukrecja”,
  • wycieczkę do Pizzerii „Peperoni”,
  • wycieczkę do sklepu ogrodniczego „Ogrodnik”,
  • wycieczkę do sklepu z przyprawami,
  • wycieczkę do kuchni w Zespole Szkół Rolniczych,
  • zwiedzenie kuchni przedszkolnej,
  • spotkanie z dietetykiem.

Program został uroczyście podsumowany na zakończenie roku szkolnego. Przedszkolaki zostały pasowane przez Panią Dyrektor na „Prawdziwych Młodych Kucharzy”, a w nagrodę za swoja ciężką pracę wszyscy otrzymali puchar lodów.