Przedszkole nr 1

I DZIEŃ WIOSNY - DZIEŃ ZIELONY

ponad 12 lat temu
  I  DZIEŃ  WIOSNY  -  DZIEŃ  ZIELONY
 
 
 

„Marzanno, marzanno
Ty zimowa panno,
Ciebie pożegnamy
Wiosnę przywitamy.”
 
         W piątek, 18.03.2011r. przedszkolaki rozpoczęły przygotowania do pożegnania zimy. Wszystkie dzieci zebrały się w sali gimnastycznej, żeby wspólnie wykonać słomianego chochoła, na wykonanie którego materiały dostarczyli rodzice Filipa. Przy wspólnych staraniach pań i dzieci powstała okazała „przyjaciółka zimy”. W oczekiwaniu na marzannę dzieci umilały czas przy piosenkach związanych z zimą.
         W poniedziałek- 21 marca już od samego rana w przedszkolu panował
„zielony nastrój”. Rodzice stanęli na wysokości zadania przygotowując dzieciom ubrania w kolorze zielonym. Tuż po śniadaniu wybraliśmy się na salę gimnastyczną, która w tym dniu została zaczarowana w wiosenną łąkę. Nad głowami fruwały ogromne, zielone motyle, a w koło rosły kolorowe kwiaty, na huśtawce bawiły się wesołe pszczoły. 
 
        Zgromadzonych powitała pani Hania, która przygotowała specjalny program na ten dzień. Dzieci chętnie rozwiązywały zagadki, a w nagrodę mogły odsłonić kolejne chusty, w poszukiwaniu ukrytej Pani Wiosny. Wiosenna Panna zajęła miejsce na przygotowanym przez dzieci tronie, na którym królowała przez całą uroczystość. Pierwszym zadaniem wykonanym przez dzieci było pożegnanie sportów zimowych, a powitanie wiosennych dyscyplin. Dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały piosenki o wiośnie. Sprawnie ułożyły puzzle przedstawiające oznaki wiosny.
 
„ Maszeruje wiosna’
A ptaki wokoło
Lecą i świergocą
Głośno i wesoło …”
 
      Pani wiosna zaprosiła zgromadzonych do wspólnej , tanecznej zabawy przy wiosennych piosenkach.
       Kółko teatralne „ Entliczek Pentliczek” wystąpiło z przedstawieniem „ Spóźniony słowik” oraz „Gdzie jest bałwan”. Widzowie  z entuzjazmem nagrodziły gromkimi brawami wystąpienie młodych aktorów.
      Na zakończenie dzieci zaprosiły do pożegnalnego korowodu tanecznego „ Zimową Pannę”. W towarzystwie Marzanny, z wesołymi nastrojami poszły ulicami miasta przegonić zimę z okrzykiem „ Precz zimo zła! ”. Słomiana kukła została spalona na placu przedszkolnym zgodnie z tradycją ludową  
„zimę pożegnaliśmy – wiosnę przywitaliśmy”.