Przedszkole nr 1

DZIEŃ OJCA - 23.06

ponad 12 lat temu
TATO - TO BRZMI DUMNIE
 

 
 
Data
23 czerwca
nie zdobyła jeszcze takiej popularności jak 26 maja - czyli Dzień Matki. Mimo dość młodej tradycji
Dnia Ojca,
wprowadzonego do polskiego kalendarza
w roku 1965,
święto stworzone z myślą o możliwości uczczenia przez dzieci swoich ojców ma długą historię, zapoczątkowaną przez pewną kochającą córkę…
 
 
 
Historia
 
Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w Stanach Zjednoczonych 19 czerwca 1910 roku w miejscowości Spokane. Pomysłodawczynią była Sonora Smart, kobieta z wielodzietnej rodziny. Wychowaniem szóstki dzieci zajął się po śmierci ich matki ojciec. Sonora uważała go za niezwykłego, zdolnego do poświęceń człowieka. By podkreślić i uhonorować ten trud i wyrzeczenie oraz dać wyraz swojej miłości i wdzięczności, wystąpiła do władz miejskich z inicjatywą utworzenia święta.
 
Projekt zyskał poparcie władz i w kalendarzu pojawiła się nowa, znacząca data, mająca upamiętnić nie tylko wysiłek rodzicielski i godną naśladowania postawę Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory – ale też wszystkich ludzi, którzy podejmują się trudów wychowawczych i noszą godne miano ojców.
 
Początkowo datę święta wyznaczono na 5 czerwca (rocznicę śmierci Wiliama). W 1924 roku święto zyskało akceptację ówczesnego prezydenta USA i zyskało sporą popularność, choć prawne potwierdzenie uzyskało dopiero w 1972 roku. Większość narodów na świecie przejęła ten zwyczaj. W wielu krajach Dzień Ojca obchodzony jest w innym terminie, choć często bywa to, podobnie jak w USA, trzecia niedziela czerwca. W krajach katolickich (Włochy, Hiszpania) przyjęto datę 19 marca, która upamiętnia innego ojca – św. Józefa.
 
           
 
 
Dzisiejsza data stwarza doskonałą okazję do wyrażenia wdzięczności, wypływającej z więzi rodzinnych i miłości dzieci do rodziców. Przypomina również o obowiązkach, związanych z posiadaniem zaszczytnego statusu taty. Jednak niezależnie od okoliczności powinniśmy odłożyć tego dnia na bok wszelkie niesnaski i znów stać się dziećmi, które chcą powiedzieć swojemu tacie coś ważnego.