Przedszkole nr 1

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA 2012 r.

ponad 11 lat temu
Dzieci zostały pasowane
gigantycznym ołówkiem
na prawdziwych przedszkolaków  !!!
   

„Jestem sobie przedszkolakiem. Nie grymaszę i nie płaczę.
Na bębenku marsza gram: ram, tam, tam, ram, tam, tam!”
 
               Pasowanie na przedszkolaka i starszaka to uroczystość, która na stałe zagościła  w naszym kalendarzu imprez przedszkolnych. Jest szczególnie ważna dla nowoprzyjętych dzieci. Odbywa się zazwyczaj dopiero w miesiącu październiku. To pozwala dzieciom zaaklimatyzować się do warunków przedszkolnych, zmiany otoczenia i zaakceptowania wychowawczyń jako „swoich pań”. Dopiero wtedy, gdy otarte będą „ostatnie łzy”, dzieci mogą deklarować swoją przynależność do przedszkolnej rodziny.
            Uroczystość pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci, ale także rodziców przedszkolaków, to wspólne przeżywanie chwil radosnych i przyjemnych, które wzmacniają więzi rodzinne.
           Dzieci do tego dnia przygotowują się od początku pobytu w przedszkolu. Zanim dzieci oficjalnie zostały przedszkolakami, zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne rozwijane do tej pory w przedszkolu przez nauczycielki. Za swoje pierwsze wspólne występy dzieci otrzymały burzę oklasków. Był to pierwszy tak ważny debiut przedszkolaków. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie ucząc się piosenek i wierszy. Był to dla nich duży, ale i miły wysiłek. Uporały się z nim doskonale, czego afekty mogli podziwiać zaproszeni Rodzice oraz koledzy i koleżanki z grup. Wiele mam nie potrafiło ukryć wzruszenia.
          Następnie wszystkie maluchy złożyły uroczystą przysięgę powtarzając głośno słowo „Obiecuję” a starszaki „Przyrzekamy”.
Aktu pasowania, „ olbrzymim ołówkiem”, dokonała nasza Pani Dyrektor Barbara Dubrówko. Pasuję Cię na przedszkolaka”, „Pasuję Cię na starszaka”tymi słowami dzieci zostały przyjęte w poczet przedszkolaków oraz stały się starszakami.
 
Życzyła też dzieciom wiele sukcesów oraz radości z pobytu w przedszkolu. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek na początek wspólnej edukacji.
            Po tak ważnej uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci, rodziców i nauczycieli przedszkola.