Przedszkole nr 1


GALERIA ZDJĘĆ

 
 
 

ZACZAROWANE PACYNKI BAWIĄ SIĘ I UCZĄ
         Dzieci z grupy "Zaczarowane pacynki" w grudniu poznały technikę origami, doświadczyły również jak włożyć jajko do butelki i je wyjąć za pomocą ciepłego i zimnego powietrza oraz czym jest skraplanie wody. Przy sklejaniu łańcucha było mnóstwo zabay a przy eksperymentach dużo pytań, dociekania i zainteresowania za strony dzieci.
WIELKI SUKCES NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW
         Nasze przedszkolaki zdobyły nagrody w konkursie plastycznym „Wkrótce święta” organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sokółce.
           Dawid Rećko z gr. IV zajął IMIEJSCE, a Lusia Trzcińska z gr. V zdobyła WYRÓŻNIENIE.
                                                             GRATULUJEMY !!!!
 
WOLONTARIUSZE ZE ŚWIĄTECZNYMI ŻYCZENIAMI
         Przedstawiciele Przedszkolnego Klubu Wolontariusza wraz z wolontariuszami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego złożyli wizytę w Starostwie Powiatowym oraz w Urzędzie Miasta. Pan Starosta Piotr Rećko oraz pani Burmistrz Ewa Kulikowska i zastępca Adam Kowalczuk otrzymali od nas serdeczne Świąteczne i Noworoczne życzenia oraz zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi przez dzieci i ich nauczycielki stroikami świątecznymi.
INNOWACJA "HISTORIA W PRZEDSZKOLU"
 
       W grupie V „Tęczowe kredki” jest realizowana innowacja pedagogiczna „Historia  w przedszkolu”. Dzieci poznawały symbole narodowe, rozpoznawały zabytki naszego miasta, oglądały filmy i prezentacje multimedialne o Sokółce i Warszawie. Na ostatnich zajęciach porównywały urządzenia, których używali nasi dziadkowie ze współczesnymi.
 
GALA - SOKÓLSKIE BARWY WOLONTARIATU
          Przedstawiciele Przedszkolnego Klubu Wolontariusza wraz z rodzicami, opiekunkami klubu i Panią Dyrektor wzięli udział w gali „SOKÓLSKIE BARWY WOLONTARIATU”. Uroczystość odbyła się w sobotę w Kinie „Sokół”. Nasi mali wolontariusze zostali docenieni za bezinteresowną pomoc niesioną drugiemu człowiekowi. Przedszkolaki otrzymały w prezencie zestawy gier planszowych i bon na zabawki.
MALI ODKRYWCY - kolejne eksperymenty Roztańczonych nutek.
       Za nami kolejne zabawy badawcze. Tym razem dowiedzieliśmy się „Jak powstaje deszcz”.
Z zaciekawieniem obserwowaliśmy jak woda paruje, unosi się do góry i skrapla w postaci deszczu. Poznaliśmy również „magiczną masę”- ciecz nieniutonowką, która pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Dzieciakom bardzo podobał się ten eksperyment. W szczególności, gdy po zabawie pozostały nam „kosmiczne” dłonie zabarwione na niebiesko.
 
ZACZAROWANE PACYNKI EKSPERYMENTUJĄ
        Zaczarowane pacynki poznały technikę malowania świecą, malowania bibułką oraz obserwowały co powstanie gdy do mleka dolejemy barwniki i płyn do naczyń a także jak prostą metodą (dzięki sodzie oczyszczonej i octu) można napompować balon.
          Na załączonych zdjęciach widać zainteresowanie i świetną zabawę dzieci.
 
KONKURS PLASTYCZNY

   Konkurs plastyczny „Przeczytaj i namaluj – podróż po literaturze dziecięcej i młodzieżowej”. Prace wykonały dzieci z kółka plastycznego. Trzymamy „kciuki” za nasze przedszkolaki.

WARSZTATY OGRODNICZE
          W dniu 16.11.2015 r. w Przedszkolu Nr 1 odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia. Tym razem zaproponowaliśmy naszym uczestnikom zajęcia ogrodnicze. Najpierw rodzice wspólnie z dziećmi ozdabiali doniczki. Kolejnym etapem było sadzenie roślinek. Efekty były zdumiewające. Nie zabrakło również piosenek i zabaw w języku angielskim.
          Dzisiejsze warsztaty zaszczyciły swoja obecnością Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie ekipy telewizyjnej z kanału TWOJA TELEWIZJA REGIONALNA, którzy przygotują relację filmową z dzisiejszego spotkania.
 
"Tęczowe kredki" upiekły ciasto marchewkowe
    W piątek 06.11.2015 r. przedszkolaki z oddziału V „Tęczowe kredki” przygotowywały pyszne ciasto marchewkowe, łączyły ze sobą potrzebne składniki, tarkowały marchewki, miksowały. Największą radość sprawiało dekorowanie wypieków polewą, lukrem i ozdobami. Po spróbowaniu wszystkie dzieci jednogłośnie stwierdziły, że ciasto wyszło PYSZNE. Brawa dla naszych małych kucharzy.
 
HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA U ROZTAŃCZONYCH NUTEK
            05.11.2015r. „Roztańczone nutki” odwiedziła Pani Beata Tochwin- higienistka stomatologiczna, która wyjaśniła nam co robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe. Pani higienistka na specjalnym modelu pokazała nam również, jakie ruchy wykonywać, aby wszystkie zęby lśniły czystością
            Od dziś z pewnością każdy z nas z uśmiechem na twarzy usiądzie na fotelu w gabinecie dentystycznym.
 
TĘCZOWE KREDKI BAWIĄ SIĘ W SMYKOLANDII
       We wtorek 03.11.2015 r. przedszkolaki z oddziału V „Tęczowe kredki” wraz z wychowankami Ośrodka Szkolno- Wychowawczego miały okazję na wspaniałą zabawę  w KRAINIE ZABAW SMYKOLANDIA. Spotkanie to zostało zainicjowane w ramach realizowanego wspólnie projektu „Sokólskie Barwy Wolontariatu – wolontariat grupowy”.
ROZTAŃCZONE NUTKI NA CMENTARZU
    W dniu 03.11. 2015r. „Roztańczone nutki” wybrały się na cmentarz, aby uczcić pamięć naszych zmarłych. Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce za nasz kraj oraz zapalenie zniczy na ich grobach.
 
WIZYTA TWOJEJ TELEWIZJI REGIONALNEJ W PRZEDSZKOLU
    W czwartek do przedszkola zawitała ekipa z Twojej Telewizji Regionalnej. Dzieci odpowiadały na pytania związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia czy obecną porą roku. Starszaki miały też okazje popisać się swoimi umiejętnościami wokalnymi oraz znajomością języka angielskiego.
ROZTAŃCZONE NUTKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE DZIECIĘCEJ
       04.11.2015r. dzieci z grupy „Roztańczonych nutek”, w ramach programu „Poranek z książką”, udały się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej w naszym mieście. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z tym magicznym dla nich miejscem. Dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.   
ROZTAŃCZONE NUTKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE
      W poniedziałek 26 października „Roztańczone nutki” wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego. Przedszkolaki poznały wszystkie tajniki pracy pocztowca oraz drogę listu, paczki i innych przesyłek. Dzieci dowiedziały się również, że na poczcie można załatwić wiele innych spraw, na przykład: zapłacić rachunki, kupić gazetę lub książkę. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Na zakończenie dzieci podziękowały i wręczyły pracownikom poczty piękną laurkę. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do przedszkola pełne miłych wrażeń. 

WARSZTATY KULINARNE
       W dniu 21.10.2015 r. w Przedszkolu Nr 1 w Sokółce odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Język angielski łączy pokolenia”, tym razem były to warsztaty kulinarne, podczas których chętni rodzice wraz ze swoimi pociechami lepili pierogi. W tych działaniach wspierały nas oczywiście członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pracę rozpoczęliśmy od przygotowania ciasta i farszu, a następnie wszyscy zajęli się wałkowaniem oraz lepieniem. Miło było popatrzeć na wspaniałą współpracę mam i naszych małych kucharzy. Spotkanie zakończyło się oczywiście degustacją.
Pierogi były PYSZNE. Nie zabrakło również zabaw
w języku angielskim. 
TĘCZOWE KREDKI W SOKÓLSKIEJ CERKWI
                Jednym z założeń innowacji pedagogicznej „Historia w przedszkolu” realizowanej    w grupie V „Tęczowe kredki” jest poznawanie zabytków Sokółki.
          W poniedziałek 12.10.2015 roku przedszkolaki wybrały się, aby zwiedzić jedną z najstarszych świątyni w mieście z ponad 160- letnią tradycją –Cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego. Oglądały wszystko z zaciekawieniem, obserwowały, zadawały wiele pytań, na  które  ksiądz  Włodzimierz  Misiejuk  starał  się  odpowiedzieć  w  najbardziej zrozumiały sposób. Wchodziły również na górę po nietypowych schodach, gdzie podczas mszy śpiewa chór.  Widok na całą Cerkiew był stamtąd niesamowity. Na zakończenie dzieci podziękowały za spotkanie i wręczyły księdzu laurkę. Wszystkim wycieczka się bardzo podobała. 
WYSTAWA BUDOWLI Z KLOCKÓW LEGO - WYCIECZKA STARSZAKÓW
             W dniu 05.10.2015 r przedszkolaki z grup „Kolorowe akwarelki” i „Tęczowe kredki” jeździły na wycieczkę do Białegostoku na największą w Polsce Wystawę Budowli z klocków LEGO. Mogły tam zobaczyć niesamowite wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków, eksponaty interaktywne – roboty, ogromne lotnisko z modelami samochodów, najwyższego człowiek na świecie wykonanego z klocków LEGO i wiele innych. Później wszyscy bawiliśmy się w strefie FUN PARK, gdzie były klockami LEGO dla dzieci w każdym wieku, zjeżdżalnie samochodowe, BRICK WALL - ściana "do pisania" klockami i wiele innych atrakcji. Niespodzianką dla dzieci była także wizyta w McDonald's.
 
SAŁATKA OWOCOWA ZACZAROWANYCH PACYNEK
              W piątek 2 października w grupie II - „Zaczarowane pacynki” było smacznie i zdrowo. Przyszykowano różne owoce: jabłka, gruszki, śliwki, banany a zadaniem dzieci było przyrządzenie sałatki.
 
      Na początku była burza mózgów. Dzieci odpowiadały na pytania m.in. z czego możemy zrobić sałatkę? Czy lubicie jeść sałatki? Dlaczego warto spożywać owoce? itp. Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo.
Każdy dostał talerzyk, sztućce i przystąpiliśmy do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały owocowy smakołyk.
         Przyrządzenie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Poczęstowaliśmy panią Dyrektor oraz wszystkie nauczycielki. Najwięcej oczywiście zjadły dzieci :). Wszystko się udało i każdemu smakowało.
KONKURS HISTORYCZNY
       W ramach innowacji pedagogicznej „Historia w przedszkolu” realizowanej w oddziale V „Tęczowe kredki” zostały wykonane prace na konkurs plastyczny „Historia dla dzieci”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Filmowe TRZECI TOR z siedzibą w Krakowie. Zadaniem uczestniczek było narysowanie ilustracji do słuchowisk o tematyce historycznej. Dziewczynki bardzo się postarały – trzymamy kciuki za wygraną.
 
BRAWA DLA OLI STUPAK !!!!
          Brawa dla Oli Stupak!
      Dziewczynka reprezentowała naszą placówkę podczas wojewódzkiego konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków "O złotą różdżkę Dobrej Wróżki" i zdobyła WYRÓŻNIENIE!
      W spotkaniu udział wzięły dzieci - zwycięzcy eliminacji miejskich, gminnych, powiatowych, które odbyły się na terenie całego województwa podlaskiego. Na scenie w Spodkach WOAK w Białymstoku zaprezentowało się 36 najmłodszych recytatorów. Nagrody i wyróżnienia wręczyła dzieciom Dobra Wróżka, która przybyła z Krainy Baśni.
 
DNI SOKÓŁKI - WYSTĘP NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW
           Brawo ! Hura ! Wielki sukces ! Ogromne oklaski dla naszych wspaniałych aktorów ! Byli rewelacyjni! Dzieci z kółka teatralnego „Entliczek Pentliczek” reprezentowały Przedszkole Nr 1 na Dniach Sokółki a ich występ cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bardzo dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie i kibicowanie.
 
Konkurs recytatorski
             19 maja 2015r. w Sokólskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków "O Złotą różdżkę Dobrej Wróżki". Naszą placówkę reprezentowali: Aleksandra Stupak z wierszem „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Juliana Tuwima, Jakub Jakimik, który recytował wiersz Agnieszki Frączek pt. „Miss stonoga” oraz Nika Jaroszuk przedstawiająca publiczności utwór Wandy Chotomskiej - „Makaron”. Wszyscy uczestnicy byli wspaniali!
Laureatką została Aleksandra Stupak i wystąpi w wojewódzkich eliminacjach konkursu „Wielki Finałowy Wierszogłosik” w Białymstoku. Wszyscy będziemy trzymać kciuki za naszą koleżankę!
 
 
Przedstawienie pt. "SMERFY" w wykonaniu kółka teatralnego
          W czwartek 21.05.2015 r. przedszkolaki z kółka teatralnego „Entliczek pentliczek” wystąpiły przed swoimi kolegami i koleżankami z przedstawieniem pt. „SMERFY”, do którego przygotowywały się od dłuższego czasu pod okiem pani Basi i Wioli. Liczne próby, przebrania, ale przede wszystkim talent teatralny i muzyczny dzieci sprawiły, iż efekt końcowy był rewelacyjny. Duże brawa dla naszych małych aktorów!
 
ZACZAROWANE PACYNKI W BIBLIOTECE
                Dnia 13.05.2015 r. przedszkolaki z grupy „Zaczarowane pacynki” odwiedziły Bibliotekę Dziecięcą w Sokółce. Dowiedziały się jak założyć kartę i jak wypożyczać książki, były również w czytelni. To była ciekawa wycieczka, która przyczyniła się do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
 
KOLOROWE AKWARELKI W SOKÓLSKIM MUZEUM
        W związku z realizowaną tematyką dotyczącą naszego miasta, dniu 12.05.2015r. (wtorek) dzieci 5-6 letnie z grupy „Kolorowych akwarelek” zwiedziły Muzeum Ziemi Sokólskiej. Przedszkolaki po raz pierwszy były w takim, niezwykłym miejscu. Dlatego też była to dla nich niebywała atrakcja. Dzieci obejrzały również wystawę rzeźby znanego artysty amatora mieszkającego na Podlasiu.
 
STRAŻACY Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU
          We wtorek 12.05.2015 r. do naszego przedszkola przyjechali strażacy. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się wozom strażackim oraz ich wyposażeniu, Strażacy pokazywali przedszkolakom, jak obsługuje się węże strażackie i w jaki sposób gasi się pożar. Zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z tego wydarzenia na stronie internetowej http://www.sokolka.tv/index.php/1878-strazacy-z-wizyta-u-najmlodszych-film.
 
ZACZAROWANE PACYNKI U FRYZJERA
       W środę 06.05.2015 r przedszkolaki z grupy „Zaczarowane pacynki” udały się na wycieczkę do SALONU FRYZJERSKIEGO DONNA. Dzieci zapoznały z wyglądem zakładu, jego wyposażeniem, obserwowały pracę fryzjera. Pani Agnieszka zaprezentowała nam wykorzystywane narzędzia i potrzebne sprzęty a później wszystkim chętnym dzieciom zrobiła na włoskach kolorowe pasemko. To spotkanie bardzo się wszystkim podobało, dlatego też po powrocie do przedszkola postanowiliśmy sami pobawić się we fryzjerów. Chłopcom ułożyliśmy żelowe fryzurki, a dziewczynki doczepiały sobie kolorowe pasemka włosów. Zawód fryzjera okazał się bardzo ciekawy .?
 
ZACZAROWANE PACYNKI W KUCHNI
         Przedszkolaki z grupy „Zaczarowane pacynki”, aby dokładniej zrozumieć na czym polega praca kucharza udały się do kuchni przedszkolnej. Panie kucharki pokazały nam wszystkie urządzenia i sprzęty, które są niezbędne w ich pracy oraz opowiedziały o tym co robią na co dzień.
 
Już wiemy gdzie powstają te pyszne śniadania, obiady i podwieczorki, które bardzo nam smakują.
 
ZACZAROWANE PACYNKI POZNAJĄ ZAWÓD KRAWCOWEJ
         Przedszkolaki z grupy „Zaczarowane pacynki” rozmawiały o zawodzie krawcowej. Poznały wiele wyrazów określających akcesoria krawieckie, takie jak: naparstek, szpulka nici, miarka krawiecka,,, mydełko”, nożyce krawieckie, oglądały różne dodatki krawieckie: guziki, szpilki, gumki. Dzieci mówiły także o zasadach bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć krawcowej podczas pracy (ostrożność w obchodzeniu się igłą, używanie naparstka, aby zabezpieczyć palec przed ukłuciem). Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, a niektóre nawet przyznały ze chciałyby w przyszłości pracować, jako krawiec czy też krawcowa. Na zakończenie przedszkolaki bawiły się w kreatorów mody ozdabiając różnymi materiałami szablony ubrań.